Skip To Main Content

Search trigger

Close trigger

Breadcrumb

Sticky Banner

Mobile Banner Container

Search trigger

Track & Field

 

 

 

The La Salle College High School running program (Cross Country - Track & Field) is among the most storied in the entire Philadelphia area. There is a rich tradition of success for the Explorers, not only in the Philadelphia Catholic League, but in Philadelphia, on the East Coast, and even Nationally.

 

Varsity Track & Field

Name Class Hometown
Andrew Abraham 2024 Ft. Washington, PA
Joseph Adams 2022 North Wales, PA
Liam Addison 2022 Collegeville, PA
Jack Alegado 2025 Chalfont, PA
Nicholas Ammons 2024 Philadelphia, PA
Adrian Biesecker 2025 Ambler, PA
Gabe Bixby 2024 Perkasie, PA
Timothy Brandt 2022 Jamison, PA
Andrew Brill 2023 Phoenixville, PA
Zachary Brill 2022 Phoenixville, PA
Zane Broadhurst 2025 Lansdale, PA
Finn Brogan 2024 Rydal, PA
Philip Buckleman 2025 Warminster, PA
William Buckleman 2025 Warminster, PA
Dylan Burkhart 2024 Blue Bell, PA
Luke Burman 2022 Glenside, PA
Robert Burt 2024 Conshohocken, PA
Kyle Caliendo 2022 Horsham, PA
Liam Carey 2025 North Wales, PA
Ryan Carr 2022 Lansdale, PA
Andrew Carter 2025 Lafayette Hill, PA
Cole Casadei 2024 Lansdale, PA
Joseph Cavalcante 2023 Philadelphia, PA
Kristopher Chester 2025 Philadelphia, PA
Elijah Colson 2025 Norristown, PA
Anthony Comitalo 2024 Philadelphia, PA
Thomas Cresko 2024 Lansdale, PA
Kieran Crossan 2025 Blue Bell, PA
Peyton Davenport 2025 Philadelphia, PA
Andrew DiIenno 2024 Ft. Washington, PA
James Dolan 2025 Lansdale, PA
Christopher Dolich 2023 Wyndmoor, PA
Luke Donahue 2024 Philadelphia, PA
Finn Dougherty 2024 Collegeville, PA
Stephen Dvorchak 2024 Lansdale, PA
Matthew Dyer 2022 Solebury, PA
Matthew Espenshade 2024 Newtown, PA
Brendan Fahey 2024 Doylestown, PA
Graedon Fair 2024 Erwinna, PA
Anthony Fedoruk 2023 Ambler, PA
Chris Fioravanti 2024 Philadelphia, PA
Tristan Folk 2023 Lansdale, PA
Justin Ford 2025 Fort Washington, PA
John Gallagher 2025 Philadelphia, PA
Andrew Gaylord 2025 Lansdale, PA
Colin Gibbons 2023 Doylestown, PA
Connor Goldfarb 2023 Jenkintown, PA
Alexander Gorodenchuk 2025 Philadelphia, PA
Kevin Guerin 2024 Rydal, PA
Harrison Haviland 2024 Fort Washington, PA
Justin Hawkins 2025 Harleysville, PA
Sean Higgins 2025 Lansdale, PA
Ethan Hindley 2024 Philadelphia, PA
George Hohenleitner 2024 Wyndmoor, PA
Gavin Hoover 2024 Ambler, PA
Paul Hutapea 2024 Elkins Park, PA
Marco Indelicato 2023 Lafayette Hill, PA
Brady Joyce 2024 Hatboro, PA
Samuel Kelchner 2025 Phoenixville, PA
John Christopher Keller 2025 Wynnewood, PA
Ryan Kennedy 2023 Yardley, PA
Andrew Kim 2023 Ambler, PA
Gavin Kramer 2023 Lafayette Hill, PA
James Kramer 2025 Lafayette Hill, PA
Brendan Krug 2022 Perkasie, PA
Nolan Krumenacker 2022 North Wales, PA
Jack Kurek 2024 Jenkintown, PA
Matt Kurek 2024 Collegeville, PA
Matthew Lamontagne 2025 Bryn Mawr, PA
Michael Lamontagne 2025 Bryn Mawr, PA
Deane Leader 2022 Lower Gwynedd, PA
Jase Lising 2023 Blue Bell, PA
Joshua Lloyd 2022 King of Prussia, PA
Andrew Luckey 2025 Philadelphia, PA
Andrew Lyons 2023 Warrington, PA
Maximo Machado 2024 Philadelphia, PA
Michael Malloy 2023 Fort Washington, PA
Finley Mark 2025 Maple Glen, PA
Ethan Marquette 2025 Holland, PA
Ethan Martin 2024 North Wales, PA
Brady Mattia 2024 Elkins Park, PA
Jake McCusker 2025 Lafayette Hill, PA
Sean McFadden 2023 Doylestown, PA
Ryan McGinley 2023 Flourtown, PA
Justin McGlynn 2025 North Wales, PA
Matthew McNichol 2025 Lafayette Hill, PA
Brian McQuoid 2024 Rydal, PA
Cameron Mehallo 2025 Lafayette Hill, PA
Joseph Morgan 2023 Glenside, PA
Maximilian Morgan 2025 Glenside, PA
Gavin Muller 2025 Hatfield, PA
Maxwell Muller 2023 Hatfield, PA
Cullen Murphy 2024 Jenkintown, PA
Fionnan Murray 2025 Lower Gwynedd, PA
Charles Nascimento 2025 Audubon, PA
Brendan Nguyen 2022 North Wales, PA
Kevin Nolan 2022 Oreland, PA
Joseph Nowakowski 2025 New Hope, PA
Samuel Otis 2023 Philadelphia, PA
Ethan Pakuris 2024 Media, PA
Francis Palopoli 2026 Flourtown, PA
Joey Panunto 2024 Lansdale, PA
Stefan Pegues 2023 Villanova, PA
Keir Pemberton 2023 Philadelphia, PA
Ryan Perre 2023 Chalfont, PA
Connor Prout 2024 Doylestown, PA
William Rau 2022 Collegeville, PA
Jayson Reeder 2024 Glenside, PA
Mark Reilly 2024 Rydal, PA
Peter Reilly 2022 Rydal, PA
Thomas Rosato 2023 Lower Gwynedd, PA
Samuel Ross 2023 Philadelphia, PA
Noah Ruibal 2025 Yardley, PA
Will Ryan 2024 Fort Washington, PA
Liam Saxon 2025 Blue Bell, PA
Robert Sciscio 2023 Sellersville, PA
Charles Seawright 2022 Philadelphia, PA
Luke Seweryn 2023 Lafayette Hill, PA
Grant Sharp 2023 Doylestown, PA
Jimmy Sheerin 2024 Quakertown, PA
Luke Shissler 2022 Huntingdon Valley, PA
Thomas Sinding 2025 North Wales, PA
Patrick Smith 2022 Philadelphia, PA
John Solana 2024 Doylestown, PA
Joseph Solana 2022 Doylestown, PA
Edward Sutter 2025 Bensalem, PA
Owen Tatlonghari 2022 Flourtown, PA
Braden Thorne 2024 Maple Glen, PA
Willard Tresler 2025 New Hope, PA
Joseph T-Toe 2023 Philadelphia, PA
Aidan Twomey 2025 Yardley, PA
Vincent Villano 2023 North Wales, PA
Brickston Vinal 2025 Erwinna, PA
Brendan Walton 2025 Drexel Hill, PA
Ryan Warren 2025 North Wales, PA
Jared Werts 2024 Philadelphia, PA
William Wescott 2023 Jenkintown, PA
Christian Westawski 2023 Berwyn, PA
Chase Wiggins 2024 Wyndmoor, PA
Nolan Yeagle 2025 Lansdale, PA
Jake Zadroga 2025 Doylestown, PA
Nick Zapf 2024 Doylestown, PA
Michael Zarzycki 2025 Philadelphia, PA
Explorer Invitational
Home
Henderson Invitational @ West Chester Henderson
Away
Freshman Developmental Clinic
Home
Henderson Invitational @ West Chester Henderson

Live Streaming