Swimming overview

Welcome to the La Salle College High School Swimming and Diving Program Website.

The La Salle Swimming and Diving program is one of the most successful in the area. It has maintained over the years a tradition of excellence resulting from student-athletes and coaches dedicated to the sport, their team, and their school. La Salle has won the Pennsylvania Interscholastic Athletic Association (PIAA) AAA State Championship five years in a row. The team was also named the 2016 National High School Championship Team.

In addition to the state and national recognition, the team has also won 29 consecutive Philadelphia Catholic League (PCL) Championships and nine straight PIAA District 12 Championships since joining in 2009.

Explore this page to learn more about Swimming and Diving at La Salle.

Opponent Date Result Score
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 222-275
vs.
Neshaminy High School
vs.
Neshaminy High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 121-135
vs.
Archbishop Wood High School
Win 227-274
St. Joseph's Preparatory School (JV Match)
Win 237-267
vs.
Archbishop Carroll High School
Win 225-276
vs.
Germantown Academy
vs.
Germantown Academy
vs.
Upper Dublin High School
vs.
Upper Dublin High School
vs.
Bishop McDevitt - Harrisburg
Win 21-0
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
William Penn Charter School
vs.
William Penn Charter School
vs.
Cardinal O'Hara High School
Win 228-297
vs.
Haverford School
vs.
Haverford School
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Wissahickon Senior High School
Win
vs.
Springfield Township High School (Montgomery County)
vs.
Wilson High School (Reading)
Loss
vs.
Pennridge High School
vs.
Pennridge High School
Win
vs.
Malvern Preparatory School
Win 10-7
vs.
Wilson High School (Reading)
vs.
Wilson High School (Reading)
Win 11-9
vs.
Wissahickon Senior High School
Win 19-10
Malvern Prep Invitational
Win 191-193
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Malvern Preparatory School
Win 4-0
vs.
Episcopal Academy
Win 188-200
vs.
Father Judge High School
vs.
Father Judge High School
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 124-196
vs.
Devon Preparatory School
Win 204-222
Devon Preparatory School (JV Match)
Win 237-325
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
Win 6-1
vs.
Souderton Senior High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Souderton Senior High School
Win
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
vs.
Upper Dublin High School
Win
vs.
Bergen Catholic High School
vs.
Christian Brothers Academy
Win 4-3
vs.
Christian Brothers Academy
vs.
Cumberland Valley High School
Win
vs.
Bergen Catholic High School
vs.
Imhotep Charter School
Win 13-8
Homecoming Halftime Showcase
Win 21-12
vs.
Upper Perkiomen High School
Win
Atlantis Elite Invite Tournament
Win 3-1
vs.
Imhotep Charter School
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 192-208
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 3-2
vs.
Episcopal Academy
Win
vs.
Episcopal Academy
vs.
Father Judge High School
Win 236-311
vs.
Episcopal Academy
Win 233-268
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Archbishop Ryan High School
PCL Meet
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 228-274
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Devon Preparatory School
vs.
Haverford School
Win 44-0
Briarwood Invitational
vs.
Wilson High School (Reading)
Loss
vs.
Governor Mifflin Senior High School
Win
vs.
Governor Mifflin Senior High School
vs.
Governor Mifflin Senior High School
Win
vs.
Roman Catholic High School
Win 2-1
Millersville University Tournament
Win 3-1
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
Win 228-311
Devon Preparatory School (JV Match)
Win 197-247
vs.
Haverford School
vs.
William Penn Charter School
vs.
William Penn Charter School
Win
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Win 220-272
vs.
Archbishop Wood High School
Win 4-0
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Malvern Preparatory School
Win 236-251
PCL Meet
Beast of the East Tournament
Beast of the East Game 2; either 6:00 pm or 7:40 pm
vs.
St. Hubert's Catholic High School
Win 227-363
vs.
Little Flower High School
Win 227-345
vs.
Central Bucks South High School
vs.
Beast of the East, Lower Merion High School
Win
Beast of the East Tournament
Beast of the East Day 2; Opponents and times TBD
Carlisle Invitational
vs.
Phillipsburg High School
vs.
Devon Preparatory School
vs.
McDonogh School
vs.
Devon Preparatory School
Win 4-1
vs.
Wissahickon Senior High School
vs.
Haverford School
Win 226-257
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Win 8-0
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Neumann-Goretti High School
vs.
Haverford School
Win 186-204
vs.
Malvern Preparatory School
Malvern Preparatory School (JV Match)
Win 238-258
vs.
Springside Chestnut Hill
Loss 1-2
vs.
Springside Chestnut Hill
vs.
Roman Catholic High School
Win 197-238
vs.
Scrimmage, St. Joseph's Preparatory School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Cardinal O'Hara High School
vs.
Cardinal O'Hara High School
Win 4-0
vs.
North Penn High School
Win 3-0
vs.
North Penn High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Halftime Showcase, St. Joseph's Preparatory School
Win 12-5
Atlantis Camp
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Father Judge High School
Win 2-1
vs.
Father Judge High School
vs.
Father Judge High School
Berks, Malvern, La Salle Scrimmage
Philadelphia Catholic League Championship
Win 448-482
PCL Meet
vs.
Upper Merion High School
vs.
Germantown Academy
vs.
Germantown Academy
Win
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Lansdale Catholic High School
Loss 0-3
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
Roman Catholic High School
Manhattan Invitational
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Calvert Hall College High School
Loss 1-4
vs.
Calvert Hall College High School
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Tie 1-1
District 12 Championship
Win 291-305
PCL Meet
vs.
Holy Ghost Preparatory School
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 3-0
vs.
Holy Ghost Preparatory School
vs.
Haverford School
vs.
Haverford School
Win
vs.
Archbishop Carroll High School
Win 5-0
vs.
Archbishop Carroll High School
vs.
Cathedral Preparatory School
Win
vs.
North Allegheny Senior High School
Win
vs.
Northeast High School
vs.
McDowell Senior High School
Win
Kutztown University Tournament
Win 5-0
Liberty High School - PIAA Sub-Regional Match
Win 288-315
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Pennington School
Loss 0-1
PIAA State Championship - Individuals
vs.
North Penn High School
vs.
North Penn High School
Loss
vs.
Pennridge High School
Win
vs.
Father Judge High School
vs.
Pennridge High School
PCL Playoff Quarterfinal
Win 5-0
vs.
Father Judge High School
vs.
Council Rock Tournament, Central Bucks East High School
Council Rock Tournament Game # 2
PCL Championship
Blackthorn Rugby Club Tournament
Win 4-0
PIAA State Finals/Championship - Team
Loss 299-292
vs.
Council Rock North High School
vs.
Father Judge High School
vs.
Souderton Senior High School
vs.
PCL Semifinals, Roman Catholic High School
Win 2-1
District 12 Championship
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Haverford School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
PCL Finals, Father Judge High School
Win 3-2
Fall State Championship
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
District 12 AAAA Championship, Abraham Lincoln High School
Win 2-0
vs.
Malvern Preparatory School
Loss 0-2
vs.
Pennsylvania State Tournament, Upper Dublin High School
Pennsylvania State Tournament
State Championship
vs.
PCL Semi-Finals, Roman Catholic High School
vs.
Neshaminy High School
vs.
Souderton Senior High School
vs.
PIAA Round 1, Council Rock South High School
Win 1-0
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Loss 1-3
vs.
Malvern Preparatory School
Win 10-1
vs.
PIAA Quarterfinal, Abington High School
vs.
District 12 Semi-Final Game, St. Joseph's Preparatory School
vs.
Delbarton School
Loss 3-4
vs.
PIAA Semifinal, Conestoga High School
vs.
Gloucester Catholic High School
Win 10-1
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 7-1
vs.
Christian Brothers Academy
Loss 1-5
vs.
Scrimmage, Haverford School
vs.
Haverford School
NXN Regional Championship
vs.
Archbishop Carroll High School
vs.
Germantown Academy
Loss 1-5
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 4-1
Lichtner/Farrell Meet
vs.
Wyoming Seminary College Preparatory School
Win 2-1
vs.
SquashSmarts
Win 6-3
vs.
Malvern Preparatory School
Win 11-0
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
vs.
Episcopal Academy
Win 5-1
vs.
Bensalem High School
vs.
Parkland High School
vs.
Parkland High School
vs.
Portledge School
Win 3-2
vs.
Hill School
Win 4-2
vs.
Harriton High School
Win 9-0
vs.
Hun School
Win 3-1
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 3-2
vs.
Father Judge High School
vs.
Delbarton School
Loss 1-4
vs.
Springside Chestnut Hill
Loss 0-9
Pottstown Invitational Day 1
vs.
Haverford School
Win 2-1
vs.
Triangle Club Tip-Off Tournament 6 and 8 pm, Germantown Academy
Win 60-20
TFCA of GP
Pottstown Invitational Day 2
Pottstown Invitational JV Round Robin
vs.
Holy Ghost Preparatory School
vs.
Germantown Academy
vs.
Norristown High School
Win 66-45
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Souderton Senior High School
vs.
William Penn Charter School
Loss 1-8
vs.
Springside Chestnut Hill
Win 63-54
vs.
Springside Chestnut Hill
vs.
Christian Brothers Academy
Win 4-3
vs.
Archbishop Ryan High School
vs.
Episcopal Academy
Win 2-1
vs.
Malvern Preparatory School
Cardinals Classic at UD
Franklin and Marshall Open
TFCA of GP
Travis Manion '99 Memorial Duals
Travis Manion '99 Memorial JV Round Robin
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Germantown Academy
vs.
Diane Mosco Showcase at Archbishop Wood, Reading High School
Loss 32-52
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
St. Augustine Preparatory School
vs.
William Penn Charter School
Loss 42-46
vs.
Pocono Mountain West High School
vs.
William Penn Charter School
vs.
Pocono Mountain West High School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Archbishop Wood High School
TFCA of GP
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Pittsburgh Central Catholic High School
Win 68-61 (OT)
vs.
JV Holiday Tournament at Holy Ghost Prep, Harry S. Truman High School
JV Holiday Tournament at Holy Ghost Prep 1:30 or 3 pm vs HGP or Neshaminy
TFCA of GP
Connestoga Valley Holiday Wrestling Classic
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Delbarton School
Loss 1-4
vs.
Malvern Preparatory School
Win 59-48
Penncrest Holiday Shoot (Two Games)
Connestoga Valley Holiday Wrestling Classic
vs.
Central High School
vs.
Abraham Lincoln High School
Win 66-42
vs.
Cardinal O'Hara High School
vs.
Cardinal O'Hara High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
St. Augustine Preparatory School
vs.
Father Judge High School
vs.
Father Judge High School
vs.
Devon Preparatory School
CBA 2
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Mats on the Mecca Dual Tournament
TFCA of GP
vs.
West Catholic Preparatory High School
vs.
West Catholic Preparatory High School
Loss 55-75
vs.
Holy Ghost Preparatory School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
The Shipley School
Loss 0-9
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 10-0
vs.
Hill School
Tie 3-3
vs.
Strath Haven High School
vs.
Strath Haven High School
vs.
Cardinal O'Hara High School
Loss 51-60
vs.
Archbishop Ryan High School
vs.
Plymouth-Whitemarsh Senior High School
vs.
Seton Hall Preparatory School
Win 2-1
vs.
Arlen Specter US Squash Center, SquashSmarts
Win 8-1
vs.
Father Judge High School
vs.
Father Judge High School
vs.
Roman Catholic High School
New Oxford Wrestling Tournament
New Oxford Wrestling Tournament
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
vs.
Gloucester Catholic High School
Win 8-3
TFCA of GP
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
Win 68-43
New Oxford Wrestling Tournament
New Oxford Wrestling Tournament
Bears High School Invitational
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 61-30
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 6-3
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Devon Preparatory School
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Delbarton School
Win 2-0
vs.
Hill School
Loss 3-4
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Hill School
Loss 2-3
vs.
Lawrenceville School
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Lawrenceville School
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
vs.
Hun School
vs.
Christian Brothers High School
1st Annual George Heebner Invitational @ Octorara Area High School
vs.
Salesianum School
Win 5-1
vs.
Neumann-Goretti High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 2-1
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 6-0
Pennsbury Falcon JV Tournament
vs.
Devon Preparatory School
vs.
Devon Preparatory School
vs.
Devon Preparatory School
Win 69-65 (OT)
vs.
Malvern Preparatory School
Loss 4-5
vs.
Devon Preparatory School
vs.
Episcopal Academy
Loss 1-8
vs.
Archbishop Ryan High School
vs.
Upper Dublin High School
vs.
Lawrenceville School
Loss 0-6
vs.
William Penn Charter School
vs.
Abington Friends High School
vs.
Abington Friends High School
Win 59-37
vs.
Upper Dublin High School
vs.
St. Augustine Preparatory School
Win 4-2
vs.
Lawrenceville School
Tie 3-3
PCL Dual Playoffs Semifinals
vs.
Father Judge High School
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Christian Brothers Academy
@ Mercersburg Academy
vs.
Father Judge High School
vs.
Hun School
vs.
Father Judge High School
Win 74-64
TFCA of GP
Ocean Breeze Invitational
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Wissahickon Senior High School
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 5-1
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
PCL Dual Playoffs - Finals, Conwell-Egan Catholic High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 60-42
vs.
Father Judge High School
vs.
Lawrenceville School
Win 6-3
vs.
Hun School
Loss 1-2
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 3-2
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Cardinal O'Hara High School
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Neumann-Goretti High School
vs.
Neumann-Goretti High School
Loss 61-63
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Malvern Preparatory School
Win 8-1
vs.
PIAA District 12 Dual Championship, Northeast High School
vs.
Malvern Preparatory School
Win 1-0
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Archbishop Wood High School
Win 66-61
TFCA of GP
vs.
Abington High School
vs.
Radnor High School
vs.
Christian Brothers Academy
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Roman Catholic High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Roman Catholic High School
Loss 52-63
vs.
Devon Preparatory School
vs.
Princeton Day School
Tie 1-1
vs.
Holy Ghost Preparatory School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 3-1
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Holy Ghost Preparatory School
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Win 57-36
vs.
Archbishop Carroll High School
PIAA Team State Tournament
vs.
Archbishop Carroll High School
vs.
Archbishop Carroll High School
vs.
Archbishop Carroll High School
Loss 66-72
North Penn JV Tournament
PCL Championship
vs.
Archbishop Ryan High School
vs.
Archbishop Ryan High School
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 57-55
vs.
Hill School
Loss 1-3
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Father Judge High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 4-1
vs.
Malvern Preparatory School
Win 8-0
Neumann-Goretti High School - Philadelphia Catholic League Quarterfinal
Loss 48-51
PCL Individual Championships
PCL Individual Championships
TFCA of GP Meet of Champions
Last Chance Meet
La Salle JV Tournament
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 7-3
vs.
Malvern Preparatory School
Loss 1-4
PCL's and Districts
PCL's and Districts
PTFCA State Championship
vs.
St. John's College High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
St Augustine
vs.
Salesianum School
National Schools Head Race
Upper Dublin Quad Scrimmage - Varsity
Tie 0-0
vs.
Salesianum School
vs.
Upper Dublin High School
Upper Dublin Quad Scrimmage - JV
Tie 0-0
St. Andrew's School
vs.
Springfield Township High School (Delaware County)
vs.
Springfield Township High School (Delaware County)
vs.
Delbarton School
1st Flick-Horvat Regatta
vs.
Upper Dublin High School
Loss 1-6
vs.
Upper Dublin High School
Tie 3-3
vs.
Haverford Senior HS
vs.
Germantown Academy
vs.
Germantown Academy
Scrimmage vs Quakertown High School
Loss 2-3
vs.
Quakertown High School
Win 2-0
vs.
Haverford Senior HS
Loss 3-1
vs.
Haverford Senior HS
Win 2-0
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Radnor High School
vs.
Radnor High School
vs.
Friends Central High School
Win 6-3
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 10-0
vs.
Archbishop Wood High School
Win 10-0
2nd Flick-Horvat Regatta
vs.
Cardinal O'Hara High School
vs.
Archbishop Wood High School
Win 5-0
vs.
Souderton Senior High School
Win 14-3
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Cardinal O'Hara High School
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Springfield Township High School (Montgomery County)
Win 13-0 (5)
vs.
Archbishop Wood High School
vs.
Salesianum School
vs.
Archbishop Ryan High School
vs.
Council Rock South High School
Win 3-0
vs.
St. Augustine Preparatory School
Loss 12-0
vs.
St. Augustine Preparatory School
Loss 9-7
vs.
Council Rock South High School
Win 2-0
vs.
Archbishop Ryan High School
Gonzaga College High School
Miami International Regatta
vs.
North Penn High School
Loss 2-3
vs.
North Penn High School
Win 2-0
3rd Flick-Horvat Regatta
vs Media
vs.
Doylestown 7s
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Win 5-0
PCL Meet
vs.
Abington High School
Win 2-0
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 5-0
vs.
Archbishop Wood High School
Loss 6-10
vs.
Archbishop Wood High School
Win 13-4
vs.
Archbishop Wood High School
Loss 3-1
vs.
Abington High School
Loss 2-3
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Loss 1-4
vs.
Upper Dublin High School
vs.
De Matha Catholic High School
vs.
Devon Preparatory School
Win 3-2
vs.
Devon Preparatory School
vs.
Roman Catholic High School
Win 3-0
vs.
Father Judge High School
Win 9-2
vs.
Roman Catholic High School
Win 2-0
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Knights Invitational
Knights Invitational
vs.
Upper Dublin High School
Win 2-0
vs.
Upper Dublin High School
Loss 3-0
The Nash Bash
vs.
Haverford School
Loss 4-2
vs.
Conestoga High School
vs.
Conestoga High School
The Nash Bash
4th Flick-Horvat Regatta
vs.
Roman Catholic High School
Win 5-0
PCL Meet
vs.
Germantown Academy
Win 5-2
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
vs.
Archbishop Wood High School
Win 3-0
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 14-0 (5)
vs.
Roman Catholic High School
Win 10-0 (5)
vs.
Archbishop Wood High School
Win 2-0
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 10-1
vs.
Conestoga High School
vs.
Conestoga High School
vs.
Archbishop Carroll High School
Win 4-1
Explorers Invitational
vs.
Neumann-Goretti High School
Win 12-2
vs.
Father Judge High School
Win 2-1
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Neumann-Goretti High School
Loss 6-1
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 3-0
vs.
St. Joseph's Preparatory School
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 2-0
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 2-0
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 3-0
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 5-0
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
vs.
Haverford School
Loss 0-7
vs.
Haverford School
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 8-1
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 3-0
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 2-0
vs.
Conwell-Egan Catholic High School
Win 12-2
vs.
Episcopal Academy
vs.
Episcopal Academy
vs.
Plymouth-Whitemarsh Senior High School
vs.
Plymouth-Whitemarsh Senior High School
Kent School/Dallas Jesuit/Gonzaga/St. Alban
CB West Invitational
vs.
Malvern Preparatory School
Loss 7-2
vs.
Haverford School
vs.
Malvern Preparatory School
Loss 16-5
5th Flick-Horvat Regatta
vs.
Conestoga High School
vs.
Downingtown Rugby Football Club
vs.
Conestoga High School
PCL Meet
vs.
Wissahickon Senior High School
vs.
Central Bucks South High School
Win 3-0
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 14-4 (6)
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 10-4
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 13-6
vs.
Central Bucks South High School
Win 2-0
PCL Quarter Finals
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
Lansdale Catholic High School
vs.
Cardinal O'Hara High School
Loss 1-0
vs.
Devon Preparatory School
vs.
William Penn Charter School
vs.
William Penn Charter School
vs.
Cardinal O'Hara High School
Win 6-4
vs.
Cardinal O'Hara High School
Win 11-0
vs.
Archbishop Wood High School
Win 2-1
vs.
Archbishop Wood High School
Win 3-0
vs.
PCL Semi Finals, Devon Preparatory School
Win 3-2
vs.
Plymouth-Whitemarsh Senior High School
Win 11-0
vs.
Roman Catholic High School
Win 3-0
vs.
Roman Catholic High School
Win 2-0
Penn Relays
vs.
Souderton Senior High School
Win 4-0
vs.
Father Judge High School
Win 4-3
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 14-4
vs.
Lawrenceville School
vs.
Lawrenceville School
vs.
Gregory the Great Academy
vs.
Council Rock North High School
Loss 3-0
Penn Relays
vs.
Council Rock North High School
Win 2-0
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Win 12-1
Philadelphia Catholic League Championship
vs.
Holy Ghost Preparatory School
Loss 2-13
Cooper Cup
vs.
West Shore United Rugby Club
vs.
Bishop Shanahan High School
PCL Championship
Loss 3-2
PCL Meet
vs.
Cardinal O'Hara High School
vs.
Archbishop Carroll High School
Loss 10-0
vs.
Archbishop Carroll High School
Win 9-0
vs.
Malvern Preparatory School
Loss 5-1
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 2-0
vs.
Lansdale Catholic High School
Win 3-0
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Loss 2-8
vs.
Council Rock South High School
Loss 4-8
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Springside Chestnut Hill
vs.
Springside Chestnut Hill
Loss 6-1
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 2-0
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 3-1
vs.
Archbishop Carroll High School
vs.
Devon Preparatory School
Win 19-4
vs.
Episcopal Academy
Henderson Invitational
vs.
Academy at Palumbo High School
Win 3-0
vs.
Academy at Palumbo High School
Win 2-0
Philadelphia City Championships
Freshman Development Clinic
vs.
Christian Brothers Academy
Loss 3-0
vs.
Hazleton Area High School
vs.
Christian Brothers Academy
Win 2-1
vs.
State Quarterfinals, Cumberland Valley High School
vs.
Council Rock South High School
Loss 8-4
vs.
Father Judge High School
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 2-1
vs.
Father Judge High School
vs.
Archbishop Ryan High School
Win 3-0
vs.
Plymouth-Whitemarsh Senior High School
Win 15-0
vs.
Archbishop Wood High School
Loss 7-4
vs.
Malvern Preparatory School
vs.
Dock Mennonite Academy
Win 2-0
vs.
Dock Mennonite Academy
Loss 3-0
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Loss 3-2
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Win 11-1
vs.
Bonner-Prendergast Catholic High School
Win 12-1
vs.
William Tennent High School
Loss 2-1
vs.
William Tennent High School
Loss 3-1
vs.
Springfield Township High School (Montgomery County)
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Win 5-1
vs.
St. Joseph's Preparatory School
Loss 9-1
vs.
Academy of the New Church
USRowing Mid-Atlantic District Championship
PCL Championships
vs.
Central High School
Win 8-2
PCL Semi Final
Win 3-0
vs.
State Semifinals @ Trout Run Sports Complex, Reading PA, Berks County Rugby
vs.
Roman Catholic High School
Win 10-3
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Roman Catholic High School
vs.
Father Judge High School
vs.
Friends Central High School
Win 11-3
vs.
Springside Chestnut Hill
vs.
PCL Final, Lansdale Catholic High School
Win 3-0
PIAA District XII Championships
vs.
PCL Semifinal, Devon Preparatory School
PIAA District XII Championship
vs.
Council Rock South High School
vs.
Council Rock South High School
Stotesbury Cup Regatta
PCL Final
vs.
PCL Quarterfinal, Father Judge High School
vs.
State Finals, St. Joseph's Preparatory School
PCL Semifinal
Scholastic National Championships
PIAA State Championships
PIAA State Championships
PCL Final
Dist. XII Final
PIAA Round 1
PIAA Round 2
PIAA Semifinal
PIAA Championship
Swimming news & events

Featuring Bates College, Claremont McKenna College, Lehigh University, and The University of Chicago - The program aims to demystify the college admission and financial aid process. The panelists will share information about respective colleges and opportunities to engage virtually and in-person to learn more. Thursday, June 2nd at 8:00PM - 9:00PM https://connect.cmc.edu/portal/ati?id=55a9ea13-ecea-41b7-8b2e-06d812c7cbda

Read more about Behind the Curtain: An Intimate Conversation with Four Admission Deans

Any junior or senior who is interested in participating in Street Outreach, please sign up on the Ministry and Service Board outside of Student Affairs.

Outreach is every Tuesday afternoon. The vans leave La Salle at 4:00pm and return around 6:30pm. Students who wish to participate must be vaccinated.

Any questions? Contact Mrs. McCabe (mccabee@lschs.org)

Read more about Street Outreach

Any junior or senior who is interested in participating in Street Outreach, please sign up on the Ministry and Service Board outside of Student Affairs.

Outreach is every Tuesday afternoon. The vans leave La Salle at 4:00pm and return around 6:30pm.

Any questions? Contact Mrs. McCabe (mccabee@lschs.org)

Read more about Street Outreach
Communication is More Important Than Ever

The Spring 2020 issue of the Explorer (titled Agents Of Change), will only be available online. No issues will be printed or mailed to homes.

A monthly Alumni eNewsletter along with a number of other alumni communications will only be available in a digital format and will be sent via email. It is critical for the Office of Institutional
Advancement to have and maintain your current email address, so please make certain that your
information is current and encourage your fellow alums to do the same. Please send any changes to
Mrs. Cathy Winning at winning@lschs.org so your alumni record can be updated accordingly.

Read more about Communication is More Important Than Ever
A Message from Brother James Butler, FSC

As most of you will have seen, Governor Wolf has issued orders extending the closing of schools. The tentative earliest date schools may reopen is now set for Monday, April 6, 2020. As all of us have come to appreciate, this date is a guarantee written in water. Depending on the progress of the disease and the success of containment and suppression activities, this date will be subject to further extension if need be.

Read more about A Message from Brother James Butler, FSC

Dining Services: Due to recent public health concerns, some of the self-serve foods will be either moved behind the service counter or into grad and go containers. Thank you for your understanding.

Read more about Dining Services
Swimming multimedia
Select a media channel, folder or playlist
Swimming records

200 Medley Relay
1:30:26

Kyle Shurmur '15, Michael McBryan '14, Greg Brocato '16, Nick Stachel '15 (2014)

200 Yard Freestyle
1:36:05
Matt Belecanech (St Joseph's Prep 2009)

200 Individual Medley
1:48:31
Greg Mahon (St. Joseph's Prep 2009)

50 Freestyle
20:60
Eric Schultz (La Salle 2012)

100 Butterfly
48:13
Greg Mahon (St. Joseph's Prep 2009)

100 Freestyle
44:66
Ted Walker (LaSalle 2009)

200 Freestyle Relay
1:22:91
Eric Schultz, Chris Szekely, Gregory Rogers, Sean Regan (La Salle 2012)

500 Freestyle
4:22:21
Matt Belecanech (St Joseph's Prep 2009)

100 Backstroke
49.87
Joseph Maginnis (La Salle 2013)

100 Breaststroke
55:95
David Speese (La Salle 2011)

400 Freestyle Relay
3:02:74
Eric Schultz, Joseph Maginnis, Sean Regan, Chris Szekely (La Salle 2012)

200 Medley Relay
1:30:26 Kyle Shurmur '15, Michael McBryan '14, Greg Brocato '16, Nick Stachel '15 (2014)

200 Yard Freestyle
1:38:88 Chris Szekely (2012)

200 Individual Medley
1:50:67 Rhoads Worster (2010)

50 Freestyle
20:60 Eric Schultz (2012)

100 Butterfly
49:14 Joe Maginnis (2012)

100 Freestyle
44:66 Ted Walker (2009)

200 Freestyle Relay
1:22:91 Eric Schultz, Chris Szekely, Gregory Rodgers, Sean Regan (2012)

500 Freestyle
4:29:91 Chris Szekely (2012)

100 Backstroke
49.87 Joseph Maginnis (2013)

100 Breaststroke
54:97 Michael McBryan '14 (2014)

400 Freestyle Relay
3:02:74 Eric Schultz, Joseph Maginnis, Sean Regan, Chris Szekely (2012)

200 Medley Relay
1:31:33
Joseph Maginnis, Michael McBryan, Gregory Rodgers, Luke Maguire (La Salle - 2012)

200 Yard Freestyle
1:38:33
Chris Szekely (La Salle - 2012)

200 Individual Medley
1:58:72
Rhoads Worster (La Salle - 2010)

50 Freestyle
20:60
Eric Schultz La Salle - 2012)

100 Butterfly
49:14
Joseph Maginnis (LaSalle - 2012)

100 Freestyle
47:10
Ted Walker (La Salle - 2009)

200 Freestyle Relay
1:22:91
Eric Schultz, Chris Szekely, Gregory Rodgers, Sean Regan (La Salle - 2012)

500 Freestyle
4:42.80
Jake Sannem '17 (La Salle: 2014- 2015)

100 Backstroke
52:89
Joel Worster (La Salle - 2004)

100 Breaststroke
59:27
David Speese (La Salle - 2011)

400 Freestyle Relay
3:02:74
Eric Schultz, Joseph Maginnis, Sean Regan, Chris Szekely (La Salle - 2012)

Stay connected

La Salle Sports Twitter